Domácí medicína (1.)

Obsah článku domácí medicína
Med z květů černého bezu – na kašel,nachlazení
Likér z černého bezu
Příprava pravého jablečného octu a karmelitánských kapek
Opar – herpes
Pampeliškový med
Zázvorový čaj – všelék
Klášterní sirup – z květů černého bezu
100% lék na bradavice
Majoránka na kašel
Sedmikráskový med

🙂

Med z květů černého bezu – na kašel,nachlazení

Na 1 litr vody – minimálně 25 velkých květu černého bezu, 1 kg cukru, 1 velký citron
Květy opereme, odstřiháme velké stonky. Citron oloupeme a nakrájíme na plátky. Zalijeme vodou a povaříme aspoň 20 minut. Poté necháme 24 hod vylouhovat.
Druhy den přecedíme přes pláténko a pořádně vymačkáme. Do vzniklé stavy přidáme cukr a vaříme tak dlouho, až se hmota začne táhnout. Můžeme ještě dochutit citronem.
Já mám po letech vyzkoušené, že med nemusí byt nijak hustý – dávám ho rodince po lžičkách nebo do čaje…. Proto vařím JEN 1-2 hodiny.
Poté naliji do menších – pořádně umytých skleniček – třeba od dětské výživy.
A radši ještě sterilizuji – asi 20min při 100 stupních Celsia.
Po tomto ZAVAŘENÍ med klidně uchováváme běžně při pokojové teplotě, bez zavaření někde v chladu-sklepe, lednici.
Med sám časem mírně ve skleničkách zhoustne.
Já ale každý rok vařím nový – během roku se navařené zásoby vždy sní nebo vypijí.
VÝBORNÉ NA KAŠEL, NACHLAZENI, CHŘIPKU!
Pijeme jen tak nebo jim sladíme bylinkové i černé čaje.

🙂

Likér z černého bezu

2,5l bobulí černého bezu,1,25l vody,3 citrony,3 hřebíčky,3 kousky skořice,1 cípek badyánu,800gcukru 2 lžičky mleté zrnkové kávy,1/2l rumu.
Plody bezu odstopkujeme a dáme spolu s vodou a kořením vařit do velkého hrnce.
Citrony přidáme nakrájené na plátky a vypeckované.Je vhodné kůru oloupat!
Vše vaříme 15min.pak přecedíme přes síto.Ke šťávě přidáme cukr a vaříme 5min.
Pak hodíme mletou kávu a ještě necháme projít varem.
Nakonec přidáme alkohol a již zavaříme.

🙂

Příprava pravého jablečného octu a karmelitánských kapek

voda,jablka
JABLEČNÝ OCET :
Na jeho přípravu použijí zdravé, nepoškozené jablka, postrouhám je na struhadle ze skla nebo plastu (ne kovovým!). Na jeden kilogram jablek přidej litr a půl až dva litry vody. Denně přemáchej dřevěnou vařečkou. Po vykvašeni přeceď, nalij do sklenic a odlož do chladničky.
– Užívání :
Do dvou až třech pohárů vody si přidej dvě čajové lžičky octu z jablek, pij ráno a večer. Zlepšíš si tak funkčnost žil. Tento ocet použij i na přípravu jídel, předejdeš tak cirhóze jater.
– Po dobu gravidity. Do poháru vody dej čajovou lžičku octu. Právě on je výborným pomocníkem i proti ranní nevolnosti. Dokonce se zjistilo, že děti matek, které po dobu těhotenství pili zředěný jablečný ocet, měli v porovnáni s jinými lepší imunitu.

PŘÍPRAVA KARMELITÁNSKÝCH KAPEK :
– Svoje pojmenováni dostali podle mnišek – karmelitánek, které jako první před 170 lety tento recept zveřejnily. Do té doby ho úzkostlivě strážili mniši.
POSTUP:
Na 150 ml lihu přidej 15 g listů meduňky lékařské, 12 g citrónové kůry, 6 g muškátového ořechu, 3 g skořicové kůry, 3 g hřebíčků a 3 g plodů koriandru setého. Vyluhuj dva týdne a obsah každý den protřepat. Potom přeceď a zřeď 250 ml vody. Kapky nalij do menších skleniček, dokonale uzavři a skladuj na chladném a tmavém místě.
POUŽITI :
při žaludečních těžkostech, nechutenství, zvracení, žaludeční neuróze, bolestech v močových cestách, poruchách menstruace, nevolnostech, nespavosti, nervových poruchách.
DÁVKOVANÍ :
Třikrát denně po 20 kapek, nejlépe na kostku cukru, případně kapky zapij vodou nebo čajem.
Kapky si můžeš přidat i do osvěžujících koupelí, do koupeli při bolestech a křečích a do vody na zkrášlení pleti.
UPOZORNĚNÍ :
Uvedené dávkováni je pro dospělých. Dětem do 6 let podávejte poloviční dávky, dětem do 14 let tříčtvrtinové. Nad 14 let jako dospělým.

🙂

Opar – herpes

vrchovatou kávovou lžičku listů meduňky lékařské
vrchovatou kávovou lžičku listů máty peprné
1 ml oleje TEA TREE
Herpes několikrát denně potírej tekutinou připravenou takto:

vrchovatou kávovou lžičku listů meduňky lékařské a listů maty peprné zalij čtvrt litrem vařící vody, luhuj půl hodiny a přeceď. Nalij do sklenic, přidej mililitr oleje Tea tree a důkladně protřepej, aby vznikl disperzní roztok.
Skladuj ho na chladném místě a před každým upotřebením několikrát (21x) znova protřepej.
Tekutinou si potírej všechny ty místa, kde se už herpes alespoň jednou objevil a tři krát denně, i tehdy, když opar napohled není viditelný.
Na potírání herpesu je velmi vhodná i čerstvá šťáva z cibule.

NĚCO O OPARU:
je to virové onemocnění, které přímo souvisí s oslabením obranyschopnosti organizmu. Když jsi například vyčerpaný, máš chřipku, nebo svoje tělo vystavíš na dlouhý čas prudkým slunečným paprskům, snížíš si odolnost organizmu a zaktivizovaný virus, který dosud „spal“ na nervovém vlákně se probudí a projeví se v podobě puchýřků.
Když jich máš na rtech nebo na nose, jde o herpes simplex. O více nebezpečnější, ale i bolestivější je pasový opar (herpes zoster). Ten se rozšiřuje po jednom nervovém pase a způsobuje kožní vyrážky v oblasti krku nebo na různých místech hřbetu a hrudníku. Kromě těchto dvou místech se může herpes vyskytovat i na pohlavních orgánech (herpes genitalis). I když ve všech třech případech jde o virusové onemocnění, je vždy přítomna vážná hrozba, že se zdravý člověk na infikuje z prasklých puchýřků. Proto třeba při všech druzích herpesu přísně dodržovat stejná pravidla, jaké platí při všech virových onemocněních.
Dávej si pozor na prochladnutí od noh, spi v teplých ponožkách, vyhýbej se průvanu. Když přes 80 % imunitního systému se nachází ve stěnách tenkého a hrubého střeva, dbej na správné vyprazdňováni.

🙂

Pampeliškový med

400 pampeliškových hlaviček, 1 1/2 litru vody, 1 citron, 11/2kg cukru
Pampelišky očistíme pořádně. Přidáme do vody a k tomu vhodíme ještě na kolečka nakrájený citron. Vaříme asi 15 minut. Poté vychladlé pampelišky procedíme přes plínku nebo jakékoliv pláténko. Ke šťávě z pampelišek přidáme cukr a vaříme asi hodinu do zhoustnutí.
Dáváme do sklenic a necháme zatáhnout.

🙂

Zázvorový čaj – všelék

25g čerstvého zázvorového kořene, oloupaného a nakrájeného na kolečka, 600ml vody, trochu citrónové šťávy, med (dle chuti, nemusí být)
Zázvor s vodou dáme vařit do hrnce. Přivedeme k varu, přiklopíme a necháme cca 20 minut mírně vařit. Scedíme, přidáme citrónovou šťávu a med. Pijeme co nejvíce horké. Působí příznivě na celkové posílení organismu, proti těhotenské (i jiné) nevolnosti, proti infekcím bakteriálním i virovým (rýma, angína, bronchitida, střevní katar), podporuje vylučování toxinů a má zahřívací účinek.

🙂

Klášterní sirup – z květu černého bezu

5 litrů kvalitní pitné vody, 100g kyseliny citrónové, 80 čerstvých květů, 2g kyseliny sorbové – pro konzervaci. Na 1 litr výluhu 1 kg cukru
5 litrů vody převařit a nechat vychladnout. Přidat 100g kyseliny citrónové, zamíchat a přidat 80 květů(asi 600g na váhu). Nechat macerovat 24 hodin, za občasného promíchání. Pak scedit přes dvojitou gázu a odměřit množství vzniklého výluhu. Na 1 litr výluhu pak přidat 1 kg krystalového cukru a při mírném zahřívání míchat až do úplného rozpuštění. Nakonec se přidají 2g kys. sorbové. Vlijeme do vyvařených láhví a zazátkujeme. Uchován v chladu vydrží sirup po celý rok. Někdy se na povrchu vytvoří jakoby zátka-tu musíme před prvním použitím odstranit. Sirup je určen především pro osvěžení, má mírně léčivé účinky.

🙂

100% lék na bradavice

česnek,ocet
Česnek nakrájíme na plátky a zalijeme octem. Necháme 7 dní v uzavřené lahvičce. Potom přikládáme každý večer na bradavici. Zabalíme, aby z bradavice česnek nespadl. Chlapeček měl bradavici za nehtíkem a bradavice to sama vzdala. Je to opravdu 100 procentní. Nic lepšího neznám.

🙂

Majoránka na kašel

Majoránka, voda, med
Necháte zavařit vodu a zalijete 1-2 polévkové lžíce majoránky (tu do bramboráků 😉
Necháte 10 minut vyluhovat. Pije se teplé, pro lepší chuť je dobré dosladit medem, nechutná to valně a děti by se ošklíbaly. Pomáhá vykašlávat a zabírá to 100%

🙂

Sedmikráskový med

500 květů sedmikrásek, 1l převařené a zchladlé vody, lžička kyseliny citrónové, 1 kg krystalového cukru, 1 citrón
Květy zbavíme zelených částí (nejlepší je rovnou stříhat) a propláchneme pod horkou tekoucí vodou. Přidáme oloupaný, jader zbavený citrón a necháme 24h vyluhovat v litru vody. Druhý den scedíme přes plínku, přidáme cukr a kyselinu citrónovou a na mírném ohni (el. sporák č. 6 a hned jak se začne vařit, stáhneme plotýnku na č. 3) necháme vařit do hustoty medu. Naplníme do čistých skleniček a otočíme víčkem dolů do druhého dne.
Z jedné dávky jsem měl 5 skleniček od přesnídávky. Používá se při nachlazení a migréně.


Comments are closed.